אומנות שימושית

דף הבית

תחום העיצוב ככלל הוא תחום אשר התפתח מאוד בשנים האחרונות. תחומי העיצוב חדרו לכל פינה בחיינו, החל מעיצוב תעשייתי של אריזות מוצרים, דרך עיצוב פנים לבית וכלה באתרי אינטרנט. אחד הדברים המשותפים לתחומי עיצוב מודרניים רבים הוא הטשטוש בין אמנות לאומנות: בין השימוש בטכניקות עיצוביות וכלים אסתטיים למטרת יצירת אמנות גבוהה ושימוש בכלים אלו לעיצוב חפצים ואובייקטים המיועדים לשימוש יומיומי. אם בקצה האמנותי של סקאלת העיצובים יושבים מתי- מעט, הרי שבתחום האמנות השימושית, זו אשר מתבטאת בעיצוב אובייקטים יומיומיים ולרב גם פרקטיים נמצאים רבים.

מה מאפיין אמנות שימושית?

אמנות שימושית באה לקשט וליצור חפצי יומיום. המאפיין העיקרי של אמנות שימושית הוא השימוש בחפצים ובחומרים זולים וזמינים. כיוון שרבים העוסקים באמנות שימושית אינם אנשי מקצוע, הטכניקות והחומרים אף הם זולים וזמינים. ביצירות אמנות שימושית רבות עושים שימוש בחומרים ממוחזרים, וחומרים אותם ניתן להשיג בכל חנות תחביבים או כאלו הזרוקים ברחבי הבית.

רעיונות למלאכת יד

מלאכת יד מתאימה ליישום אמנות שימושית על מגוון רחב של אביזרי יומיום, החל מבגדים ונעליים, דרך תכשיטים וכלה בהתאמה אישית של חפצים שונים ברחבי הבית כטלפונים סלולריים, ספלים ועוד.

אמנות שימושית עושה שימוש במגוון חומרים וטכניקות שונות: עיסת נייר, חרוזים, עץ, חימר, קרמיקה, פסיפס, ויטראג' ועוד. רעיונות מקוריים אותם ניתן ליישם הם, לדוגמה, יצירת תחפושות מקוריות בחג פורים, יצירת חפצי בית שונים מחומרים ממוחזרים (דוגמת מחזיק כלי כתיבה או מפתחות), יצירת סימניות לכבוד שבוע הספר או קישוטים מקוריים לברכות ויצירת חותמות ומדבקות מקוריות.

עשה זאת בעצמך

האינטרנט קירב את נושא האמנות השימושית ומציע מגוון בלוגים ואתרים המציעים פרויקטים של "עשה זאת בעצמך". מדריכים אלו מאפשרים לבטא את היצירתיות של כל אחד ואחת ולהשתמש בה לעיצוב הבית. המדריכים המקוונים עוזרים בהכוונה ולימוד ומאפשרים לכל מי שרוצה לעצב בעצמו וכרצונו את הבית: חידוש רהיטים, צביעה דקורטיבית או טכניקות שונות כפיסול, פסיפס ועוד.

תעסוקה לילדים

ילדים נהנים מאוד מהעיסוק בחומרים השונים ויצירת יצירות אמנות שונות, בהן ניתן להשתמש לאחר מכן. באמצעות העיסוק במלאכת יד הילדים לומדים לתכנן, רוכשים תכונות כסבלנות ומשמעת ונחשפים לעולם האמנות והעיצוב.

ישנן מסגרות שונות המציעות לילדים להשתתף במלאכות יד שונות.אוריגמי, איור, צביעת חולצות או פיסול בעיסת נייר ידרבנו ילדים לחוש את היצירה ולהפעיל את שרירי היצירתיות.

גם יפה וגם אופה

אמנות שימושית מעניקה את הערך המוסף הכפול: מצד אחד היא מאפשרת לכל אדם ליצור חפצים מותאמים אישית בדיוק עבורו, ומצד שני היא מאפשרת ליצור יצירות אמנות מלהיבות אשר נותנות ערך מוסף בכך שיש להן גם שימוש יומיומי.

תודה! כבר אהבת את זה.