הרמוניה ומינון: שני קווים מנחים שייסעו לכם בבחירת צבעים לבית

דף הבית

כאשר לפנינו פרוייקט של צביעת הבית, או צביעת חדרי הבית- איך נדע אלו צבעים לבחור וחשוב מכך כיצד נדע להתאים בינהם?

השראה לפתיחת הצ'קרות

דרך אחת להחליט על צבעוניות בעיצוב הבית היא להחליט מראש על השראה, קו מנחה, מוטיב שילווה את הפרויקט- וממנו לגזור את הצבעוניות.

לדוגמא: מראה טבעי בהשראת מדבר – ומתוך הרעיון להחליט על גוונים ואלמנטים שמהם נצא לעיצוב חדר ומשם גם להכנס לרזולציה של בחירת רהיטים.

דרך אחרת היא פשוט לבחור על צבעים היא על פי טעם אישי, צבע אהובים צבעים שמתאימים לצרכים שלכם ולאופי החלל. על מנת לעשות זאת אפשר  אפשר להעזר במניפות צבעים. מניפות כאלו קיימות בתוכנות עיבוד תמונה כמו פוטושופ או אילוסטריטור, ובאתרים שונים לעיצוב. לאתר של חברת טמבור יש מניפת צבעים מפורטת ונוחה לשימוש– שאפשר כבר ממש לקחת את שם הגוון ולהשתמש בו ליישום הצבע.

tiles

עכשיו מתאימים בין הגוונים

עכישו שהחלטנו על צבע או קבוצת צבעים כיצד נדע להתאים בינהם? כיצד נדע לבחור צבעים שמחמיאים זה לזה, מדגישים זה את זה אך באופן הרמוני- באופן משלים.

צבעים שיחמיאו זה לזה, ויימרו מראה הרמוני בחדר ונעים לעין-ש"יעבוד" – יהיו צבעים משלימים.

מה הם צבעים משלימים? אהה..כדי להבין אתהרעיון של צבעים שמשלימים זה צריך לעשות רגע הפסקת רענון ולהזכר בכמה דברים שלמדנו בשעורי אומנות ביסודי.

ספקטרום הצבע על כל גווניו מתחלק ראשית לחלוקה בסיסית של שלושה ומשם ממשיך להתחלק לכל גלגל הצבעים.

צבעי בסיס– אדום כחול וצהוב אלו שלושת הצבעים שלושה צבעים שעל פי תאוריות הצבע המקובלות הוא פיגמנט שלא ניתן להגיע אליו על ידי ערבוב בין צבעים.

צבעי משנה– ירוק כתום וסגול, אלו הצבעים המתקבלים על ידי ערבוב שניים מצבעי הבסיס.

צבעים שלישונים– הצבעים המתקבלים מערבוב של צבעי בסיס וצבעי משנה.

ניתן לראות היטב את החלוקה בתמונות של גלגל הצבע:

גלגל_צבע

אז מה הם צבעים משלימים? צבעים משלימים הם הצבעים ההופכים זה לזה במיקום שלהם על פני מעגל הצבעים. צבעים משלימים יהיו צבעים שיחמיאו זה לזה ויצרו בעין מראה הרמוני.

ועכשיו איך המידע הזה עוזר לי לצבוע את בית?

אם נדע למצוא את הצבעים המשלימים לגוון שמעניין אותנו, ז בעצם רוב העבודה מאחורינו. באתר  הזה  תוכלו ליישם את התאוריה של צבעים משלימים הלכה למעשה בבחירה של גוונים. הכלי הזה מעין גלגל צבע ממוחשב, באמצעתו תוכלו לבחור צבע אחד, והוא ימליץ עבורכם על הצבעים המשלימים לו.

מינון מינון מינון

כעת שאתם סגורים על הגוונים השילוב בינהם הוא שיכריע במבחן התוצאה של המראה הסופי. גם אחרי שעשיתם את המחקר שלכם, ובחרתם את הגוונים המשלימים שהם הרמוניים לא פחות מהסימפוניה החמישית של בטוהבן, עדיין המינון שלהם יחדיו, וזו מילת המפתח רבותיי, הוא זה ישיקבע את הטון.

טמבור פיתחו שיטת עבודה עם צבע, שיטת ה-60-30-10, שנותנת קווי מנחה פשוטים ויעילים לצבעי המתחיל (וגם המנוסה למען האמת).השיטה הזו מאפשרת לכל אחד ליצור פלטה נכונה ומעוצבת למשעי גם לאלו שאין להם כלל ניסיון בדבר.

איך זה עובד?

על פי השיטה יש לבחור שלושה גוונים לחלל (לא יותר ולא פחות). 60% מהצבע יהיה הגוון העיקרי

30% יהיה הגוןן המשני ו- 10% יהיה גוון דגש.

בפרקטיקה

קצת פחות משני שליש מהקירות בחדר יהוו הגוון העיקרי, קצת פחות משליש יהיה הגוןן המשני, וגוון הדגש יתבטא ב- 10% מהטון בחדר- גוון הדגש יכול להתבטא בצביעה של מקטע מן הקיר, עמוד, רהיט אביזרים נלווים ועוד.

באתר של טמבור תוכלו למצוא בטמפלטים של צבע שנקבעו מראש על ידי המעצבים של טמבור בהתאם לטרנדים של השנה הנכחית, או שתוכלו ליצור את הפלטה שלכם לבד ולקחת את שיטת העבודה שלהם משם והלאה.

תודה! כבר אהבת את זה.